Programul Muzeului Cetății în perioada 23–31 Decembrie

În perioada 23-31 Decembrie programul de vizitare al Muzeului Cetății și Orașului Oradea este următorul:

Sâmbătă, 23 Decembrie – 09:00 – 17:00
Duminică, 24 Decembrie – 09:00 – 17:00
Luni, 25 Decembrie – închis
Marți, 26 Decembrie – închis
Miercuri, 27 Decembrie – 09:00 – 17:00
Joi, 28 Decembrie – 09:00 – 17:00
Vineri, 29 Decembrie – 09:00 – 17:00
Sâmbătă, 30 Decembrie – 09:00 – 17:00
Duminică, 31 Decembrie – 09:00 – 17:00

Andrei Marcu

Programul de vizitare a obiectivelor turistice în perioada 23 – 31 Decembrie

Iată programul de vizitare a Turnului Primăriei și Sinagoga Sion în perioada 23 – 31 Decembrie:

Sâmbătă, 23 Decembrie – 12:00 – 17:00
Duminică, 24 Decembrie – 12:00 – 17:00
Luni, 25 Decembrie – închis
Marți, 26 Decembrie – închis
Miercuri, 27 Decembrie – 12:00 – 17:00
Joi, 28 Decembrie – 12:00 – 17:00
Vineri, 29 Decembrie – 12:00 – 17:00

Datorită faptului că în Turnul Primăriei vor fi amplasate artificii pentru spectacolul de lumini și efecte speciale din seara de Revelion, în zilele de 30 și 31 Decembrie accesul nu este permis în acest obiectiv turistic.

Andrei Marcu

Programul OTL de sărbători

OTL SA anunţă publicul călător programul punctelor de vânzare a biletelor pentru perioada 24 – 26, 31 Decembrie 2017 şi 1 – 2 Ianuarie 2018.

În 24 şi 31 Decembrie 2017:

– de la 8:00 la 14:00 –  Pod Decebal, Biserica Emanuel           
– de la 8:00 la 15:00 – P-ţa Cetăţii           
– de la 8:00 la 15.30 – Gara Centrală
– de la 8:00 la 16.00 – P-ţa Unirii           
– de la 8:00 la 16.30 – Ciheiului            
– de la 8:00 la 17.00 – Casa de Cultură           
– de la 8:00 la 17.30 – P-ţa Rogerius           
– de la 8:00 la 18:00 – Autogara Nufărul

Punctele: Mag. Crişul, Pod CFR, Olosig, Aviatorilor, Nufărul, Războieni, Universitate, Cazaban şi Orăşelul Copiilor vor fi închise.                

În 25 Decembrie 2017 şi 1 Ianuarie 2018 toate punctele de vânzare vor fi închise, inclusiv Autogările Nufărul şi Decebal, iar în 26 Decembrie 2017 şi 2 Ianuarie 2018 vor avea program de Duminică şi  Sărbători Legale, inclusiv Autogările Nufărul şi Decebal.           

Punctul de preluare a datelor în vederea personalizării cardurilor de călătorie din Orăşelul Copiilor va fi închis în perioada 25 Decembrie 2017 şi 8 Ianuarie 2018, iar punctul de vânzare Universitate va fi închis în perioada 25 Decembrie 2017 şi 7 Ianuarie 2018.           

În 24 Decembrie 2017 mijloacele de transport în comun se vor retrage din capetele de linii în intervalul orar 21:30 – 22:30, iar în 31 Decembrie 2017, în intervalul 19:00 – 20:00.            

Programele de retragere (ultima cursă) pentru liniile 19, 20, 21R, 21N, 22 şi 23 sunt: 
24 Decembrie 2017:                        

– de la Auchan: L20 – ora 18:30, L21R – ora 18:35, L21N – ora 18:40                       
– de la Era Shopping Park: L19 – ora 19:40, L23 – ora 19:30;                       
– de la Real II: L22 – ora 19:30.           

31 Decembrie 2017:                        

– de la Auchan: L20 – ora 18:30, L21R – ora 18:35, L21N – ora 18:40                       
– de la Era Shopping Park: L19 – ora 18:40, L23 – ora 18:30;                       
– de la Real II: L22 – ora 18:30.           

De pe traseele metropolitane autobuzele se vor retrage în 24 şi 31 Decembrie 2017 după ce vor efectua următoarele curse:            

– din cap linie Nufărul: L511 – ora 20:00, L512 – ora 19:45, L513 – ora 20:00, L514 – ora 20:25, L531 – ora 20:30,            
– din cap linie Zig-Zag: L612 – ora 19:00.
Mijloacele de transport în comun, inclusiv cele de pe traseele metropolitane, vor circula în 25 Decembrie 2017 şi 1 Ianuarie 2018 conform graficelor pentru zilele de Duminică şi Sărbători Legale, cu excepţia celor alocate liniilor 19, 20, 21N, 21R, 22, 23 şi 25 pe care nu se va circula.            

În 26 Decembrie 2017 şi 2 Ianuarie 2018 toate mijloacele de transport vor circula conform graficelor pentru Duminică şi Sărbători Legale.           

Pe linia transfrontalieră Oradea – Biharkeresztes autobuzele nu vor circula în 25 Decembrie 2017 şi 1 Ianuarie 2018, iar în 26 Decembrie 2017 şi 2 Ianuarie 2018 autobuzele vor circula conform graficelor de zile lucrătoare. Cursa cu plecarea la ora 20:45 din Autogara Nufărul nu se va executa în 24 şi 31 Decembrie 2017.           

În 1 Ianuarie 2018 mijloacele de transport în comun vor ieşi pe trasee începând cu ora 07:00.           

În perioada 27 Decembrie 2017 – 12 Ianuarie 2018, cu excepţia perioadei 1- 2 Ianuarie 2018, mijloacele de transport în comun vor circula conform graficelor de zile lucrătoare cu vacanţă.

Andrei Marcu

Programul Poștei de sărbători

Iată programul Poștei de sărbători:

– 23 Decembrie, program normal de lucru aferent zilei de Sâmbătă
– 25 şi 26 Decembrie, închis
– 30 Decembrie, program normal de lucru aferent zilei de Sâmbătă
– 1 şi 2 Ianuarie, închis

Ca urmare a programului anunţat, este posibil ca trimiterile poştale prezentate în zilele de 22, 23, 29 şi 30 Decembrie să înregistreze timpi mai mari de circulaţie.

Andrei Marcu

Programul Târgului de Crăciun se modifică din cauza zilelor de doliu național

Din cauza decretării zilelor de doliu național, programul Târgului de Crăciun va fi modificat, concertele din zilele de 14-15-16 Decembrie fiind reprogramate.

Astfel, concertul Iannei Novac de colinde pop-opera, din data de 15 Decembrie, se amână pentru data de 17 Decembrie.

Concertul Nicolei, programat pentru data de 16 Decembrie, se va ţine pe 21 Decembrie, înaintea recitalului lui Ştefan Bănică jr.

În zilele respective, Târgul de Crăciun va fi deschis după programul obişnuit.

De asemenea, un concert de colinde tradiţionale româneşti cu Ansamblul Bihorul, care urma să aibă loc pe 16 Decembrie, în curtea Cetăţii Oradea, va fi anulat.

Se deschide Târgul de Crăciun la Cetate – Program

În perioada 8 – 17 Decembrie, la Cetatea Oradea, va avea loc Târgul de Crăciun, ce poartă sloganul ”Tradiții și obiceiuri de Crăciun”.

Aici va primi loc Casa Vinului, Casa cu Bunătăți, Cina Porcului, atelierele handmade, ornamentele de Crăciun și Târgul Vintage.

Pe aleea meșteșugarilor, copiii se pot bucura de Atelierul podoabelor de Crăciun, în care se vor bucura de experiența de a-și crea propriile ornamente de Crăciun în cele două Sâmbete și Duminici de la ora 17:00 la 21:00.

Program:

8 Decembrie – Vineri

Corpul G: Târg Vintage – Clubul Lions 22, orele 17:00 – 20:00
Corp J: Casa cu Bunătăți , orele 12:00-21:00
Corp J: Casa Vinului, orele 12:00-21:00
Grota Roșie: Târg Handmade – Asociația Culture for Life, orele 12:00 – 21:00
Corpul I: Asociația “Astroclub Meridian O”, orele 17:00 – 22:00

9-10 Decembrie – Sâmbătă și Duminică

Corpul G: Târg Vintage – Clubul Lions 22, orele 12:00 – 20:00
Corp J: Casa cu Bunătăți , orele 12:00-21:00
Corp J: Casa Vinului, orele 12:00-21:00
Grota Roșie: Târg Handmade – Asociația Culture for Life, orele 12:00 – 21:00
Curtea Cetății: Cina Porcului – masterchef Horia Vârlan, orele 14:00 – 16:00
Strada Breslelor: Atelierul podoabelor de Crăciun, orele 17:00-21:00
Atelier de Olărit, orele 17:00-21:00
Corp M subsol: Tragere cu arcul, Expoziție Medievală, Jocuri de Societate, Realitate Virtuală – Asociația Deus Vult, orele 10:00-20:00

11-14 Decembrie – 16:00-19:00

Corp J: Casa cu Bunătăți , orele 12:00-21:00
Corp J: Casa Vinului, orele 12:00-21:00

15 Decembrie – Vineri

Corpul G: Târg Vintage – Clubul Lions 22, orele 17:00 – 19:00
Corp J: Casa cu Bunătăți , orele 12:00-21:00
Corp J: Casa Vinului, orele 12:00-21:00
Grota Roșie: Târg Handmade – Asociația Culture for Life, orele 12:00 – 21:00

16-17 Decembrie – Sâmbătă și Duminică

Corpul G: Târg Vintage – Clubul Lions 22, orele 12:00 – 20:00
Corp J: Casa cu Bunătăți, orele 12:00-21:00
Corp J: Casa Vinului, orele 12:00-21:00
Corp I: Atelier de creație podoabe de Crăciun, felicitări cu specific astronomic, orele 10:00-13:00
Grota Roșie: Târg Handmade – Asociația Culture for Life, orele 12:00 – 21:00
Curtea Cetății: Cina Porcului – masterchef Antonio Passarelli, orele 14:00 – 16:00
Strada Breslelor: Atelierul podoabelor de Crăciun, orele 16:00-21:00
Atelier de Olărit, orele 16:00-21:00
Corp M subsol: Tragere cu arcul, Expoziție Medievală, Jocuri de Societate, Realitate Virtuală – Asociația Deus Vult, orele 10:00-20:00

Programul de vizitare a obiectivelor turistice în intervalul 30 Noiembrie – 4 Decembrie

Iată programul de vizitare al obiectivelor turistice Turnul Primăriei Oradea, Sinagoga Sion și Casa Darvas – La Roche în intervalul 30 Noiembrie – 4 Decembrie:

Joi, 30 Noiembrie – deschis între orele 12:00 – 17:00
Vineri, 1 Decembrie – deschis între orele 12:00 – 17:00
Sâmbătă, 2 Decembrie – deschis între orele 12:00 – 17:00
Duminică, 3 Decembrie – deschis între orele 12:00 – 17:00
Luni, 4 Decembrie – închis

Mai multe informații puteți obține la numerele de telefon:

0731-212-284 – Turnul Primăriei Oradea
0359-190-552 – Sinagoga Sion
0359-190-310 – Casa Darvas – La Roche

Andrei Marcu

Programul Toamnei Orădene

În perioada 5-8 Octombrie, în Piața Unirii și în Cetate, va avea loc Toamna Orădeană. Iată programul:

Piaţa Unirii

Joi, 5 Octombrie

17:00-19:00 Szanto Denis (ROU)
19:00 – 20:00 Trupa High (ROU)
20:00 – 21:00 Peet Project (HU)
21:00 – 22:00 Ioana Ignat (ROU)

Vineri, 6 Octombrie

18:00-19:00 Jazz Today (ROU)
19:00-20:00 Fraţii Jdieri (ROU)
20:00-21:00 Charlie (HU)
21:00-22:00 Zdob şi Zdub (MD)

Sâmbătă, 7 Octombrie

17:00 – 18:30 World Youth Hope, interpreţi: Andrea Piccirillo, Mario Labellarte, Luca Bonaffini, Linda Valori şi Francesco Sportelli (IT)
19:00 – 20:00 In Fusion – Marius Pop şi Călin Pop (ROU – PL)
20:00-21:00 Lora (ROU)
21:00 – 22:00 Smiley (ROU)

Duminică, 8 Octombrie

18:00 – 19:00 Timea Pall (HU)
19:00 – 20:00 Publika (ROU)
20:00 – 21:00 The Motans (MD)
21:00 – 22:00 Delia (ROU)
22:00- Focuri de artificii
 
Cetatea Oradea

Joi, 5 Octombrie

17:30 Pély Barna (HUN)
19:00 Baby Elvis (ROU)
20:30 Mihail (ROU)
Vineri,6 octombrie
17:30 Larisa (ROU)
19:00 Ligia Hojda (ROU)
20:30 Vița de Vie (ROU)

Sâmbătă, 7 Octombrie

17:30 Rubie (ROU)
19:00 Lucia (ROU)
20:30 Alexandrina Hristov (ROU)

Duminică, 8 Octombrie

17:30 Soul Serenade (ROU)
19:00 NextEX (ROU)
20:30 Golan (ROU)

Andrei Marcu

Programul FITO pentru azi, 27 Septembrie

În perioada 24 Septembrie-1 Octombrie, în Oradea va avea loc o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatru. Iată programul de azi:

Miercuri, 27 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim
Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

Programul Festivalului Internațional de Teatru Oradea – FITO

În perioada 24 Septembrie-1 Octombrie, în Oradea va avea loc o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatru. Iată programul complet:

Duminică, 24 Septembrie

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria Oradea – PREMIERĂ

Luni, 25 Septembrie

Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PE JUMĂTATE CÂNTEC, text și regie de Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București
Ora 19:00, Sala Arcadia – ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia Antonella Cornici – Teatrul I. D. Sîrbu Petroșani
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – EDMOND, scenariu bazat pe textul lui David Mamet, regia Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare

Marți, 26 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – CIULEI ACASĂ ŞI ÎN LUME, ediţie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca
Ora 18:30, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – ORAȘUL NOSTRU, un spectacol adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – SOLDATUL DE CIOCOLATĂ (SAU ARMELE ŞI OMUL), de George Bernard Shaw, regia Andrei Șerban – Teatrul Odeon București
Ora 21:30, Sala Arcadia – UN STEJAR, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Miercuri, 27 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim
Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

Joi, 28 Septembrie

Ora 19:00, Sala Arcadia – FAT PIG, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa – Teatrul Nottara București
Ora 20:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – DIN BIHOR PÂNĂ-N BANAT – CONCERT EXTRAORDINAR, regia Leontin Ciucur, Ansamblul Artistic Profesionist Crișana, Oradea
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia Silvia Roman – Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

Vineri, 29 Septembrie

Ora 12:00, Foaier Loji – Teatrul Regina Maria – ARGUMENTE ÎN FAVOAREA UNUI FESTIVAL DE TEATRU SCURT. ISTORIC, DEVENIRI, DOMINANTE TEMATICE ŞI ESTETICE. CONTROVERSE, colocviu organizat în colaborare cu AICT TEATROLOGIE, moderator: prof.univ. dr. Mircea Morariu – critic de teatru
Ora 16:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia Maria Mierluț – Trupa Arcadia Oradea
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – M.I.S.A PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – CABINIERUL, Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – OLEANNA, de David Mamet, regia Vlad Cristache – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

Sâmbătă, 30 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – TEATRUL: INTRIGĂ ŞI IUBIRE (vol. I şi II), de Elisabeta Pop
Ora 19:00, Sala Arcadia – BÉRENGER – recital Emil Boroghină, după „Ucigaş fără simbrie” de Eugène Ionesco, regia Alina Hiristea
Ora 21:00, Sala Mare a Teatrului – CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ORIGINI, coordonator exerciţii scenice Cătălin Grigoraş – spectacol stradal – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Duminică, 1 Octombrie

Ora 18:00, Sala Mare a Teatrului – URSUL, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța
GALA DE PREMIERE – la finalul spectacolului URSUL
Ora 19:00, Sala Arcadia – BARACA, de Aiat Fayez, regia Tudor Lucanu, Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 20:00, Sala Studio Szigligeti – COLIZIUNI, regia Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – Concert FILIP BAND