Programul Toamnei Orădene

În perioada 5-8 Octombrie, în Piața Unirii și în Cetate, va avea loc Toamna Orădeană. Iată programul:

Piaţa Unirii

Joi, 5 Octombrie

17:00-19:00 Szanto Denis (ROU)
19:00 – 20:00 Trupa High (ROU)
20:00 – 21:00 Peet Project (HU)
21:00 – 22:00 Ioana Ignat (ROU)

Vineri, 6 Octombrie

18:00-19:00 Jazz Today (ROU)
19:00-20:00 Fraţii Jdieri (ROU)
20:00-21:00 Charlie (HU)
21:00-22:00 Zdob şi Zdub (MD)

Sâmbătă, 7 Octombrie

17:00 – 18:30 World Youth Hope, interpreţi: Andrea Piccirillo, Mario Labellarte, Luca Bonaffini, Linda Valori şi Francesco Sportelli (IT)
19:00 – 20:00 In Fusion – Marius Pop şi Călin Pop (ROU – PL)
20:00-21:00 Lora (ROU)
21:00 – 22:00 Smiley (ROU)

Duminică, 8 Octombrie

18:00 – 19:00 Timea Pall (HU)
19:00 – 20:00 Publika (ROU)
20:00 – 21:00 The Motans (MD)
21:00 – 22:00 Delia (ROU)
22:00- Focuri de artificii
 
Cetatea Oradea

Joi, 5 Octombrie

17:30 Pély Barna (HUN)
19:00 Baby Elvis (ROU)
20:30 Mihail (ROU)
Vineri,6 octombrie
17:30 Larisa (ROU)
19:00 Ligia Hojda (ROU)
20:30 Vița de Vie (ROU)

Sâmbătă, 7 Octombrie

17:30 Rubie (ROU)
19:00 Lucia (ROU)
20:30 Alexandrina Hristov (ROU)

Duminică, 8 Octombrie

17:30 Soul Serenade (ROU)
19:00 NextEX (ROU)
20:30 Golan (ROU)

Andrei Marcu

Programul FITO pentru azi, 27 Septembrie

În perioada 24 Septembrie-1 Octombrie, în Oradea va avea loc o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatru. Iată programul de azi:

Miercuri, 27 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim
Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

Programul Festivalului Internațional de Teatru Oradea – FITO

În perioada 24 Septembrie-1 Octombrie, în Oradea va avea loc o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatru. Iată programul complet:

Duminică, 24 Septembrie

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria Oradea – PREMIERĂ

Luni, 25 Septembrie

Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PE JUMĂTATE CÂNTEC, text și regie de Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București
Ora 19:00, Sala Arcadia – ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia Antonella Cornici – Teatrul I. D. Sîrbu Petroșani
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – EDMOND, scenariu bazat pe textul lui David Mamet, regia Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare

Marți, 26 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – CIULEI ACASĂ ŞI ÎN LUME, ediţie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca
Ora 18:30, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – ORAȘUL NOSTRU, un spectacol adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – SOLDATUL DE CIOCOLATĂ (SAU ARMELE ŞI OMUL), de George Bernard Shaw, regia Andrei Șerban – Teatrul Odeon București
Ora 21:30, Sala Arcadia – UN STEJAR, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Miercuri, 27 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim
Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

Joi, 28 Septembrie

Ora 19:00, Sala Arcadia – FAT PIG, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa – Teatrul Nottara București
Ora 20:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – DIN BIHOR PÂNĂ-N BANAT – CONCERT EXTRAORDINAR, regia Leontin Ciucur, Ansamblul Artistic Profesionist Crișana, Oradea
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia Silvia Roman – Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

Vineri, 29 Septembrie

Ora 12:00, Foaier Loji – Teatrul Regina Maria – ARGUMENTE ÎN FAVOAREA UNUI FESTIVAL DE TEATRU SCURT. ISTORIC, DEVENIRI, DOMINANTE TEMATICE ŞI ESTETICE. CONTROVERSE, colocviu organizat în colaborare cu AICT TEATROLOGIE, moderator: prof.univ. dr. Mircea Morariu – critic de teatru
Ora 16:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia Maria Mierluț – Trupa Arcadia Oradea
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – M.I.S.A PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – CABINIERUL, Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – OLEANNA, de David Mamet, regia Vlad Cristache – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

Sâmbătă, 30 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – TEATRUL: INTRIGĂ ŞI IUBIRE (vol. I şi II), de Elisabeta Pop
Ora 19:00, Sala Arcadia – BÉRENGER – recital Emil Boroghină, după „Ucigaş fără simbrie” de Eugène Ionesco, regia Alina Hiristea
Ora 21:00, Sala Mare a Teatrului – CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ORIGINI, coordonator exerciţii scenice Cătălin Grigoraş – spectacol stradal – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Duminică, 1 Octombrie

Ora 18:00, Sala Mare a Teatrului – URSUL, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța
GALA DE PREMIERE – la finalul spectacolului URSUL
Ora 19:00, Sala Arcadia – BARACA, de Aiat Fayez, regia Tudor Lucanu, Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 20:00, Sala Studio Szigligeti – COLIZIUNI, regia Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – Concert FILIP BAND

Programul Summer Film Festival pentru acest week-end

În perioada 4-27 August, în Cetatea Oradea va avea loc evenimentul Summer Film Festival.

Iată programul din acest sfârșit de săptămână:

– Vineri, 25 august – 19:30 – 20:30 – Concert Chișinău Youth Orchestra
– 21:00 – 22:30 – The machine wich makes everything disappear)

– Sâmbătă, 26 august – 21:00 – 22:30 – Pictures of the World

– Duminică, 27 august – 21:00 – 22:30 – Legile lui Matthew

Programul Summer Film Festival pentru acest sfârșit de săptămână

În perioada 4-27 August, în Cetatea Oradea va avea loc evenimentul Summer Film Festival

Iată programul pentru acest sfârșit de săptămână, 18-20 August:

– Vineri, 18 august – 20:00 – 22:00 – And so it goes (Așa e viața)

– Sâmbătă, 19 august – 20:00 – 22:00 – The Cobbler (O zi în pantofii altcuiva, comedie)

– Duminică, 20 august – 20:00 – 22:00 – Alex Rider: Operations Stormbreaker (Alex Rider: Micul Spion, acțiune)

Programul Summer Film Festival, pentru acest week-end

În perioada 4-27 August, în Cetatea Oradea va avea loc evenimentul Summer Film Festival.

Programul pentru acest sfârșit de săptămână:

– Vineri, 11 august – 20:00 – 22:00 – Ender’s Game (Jocul lui Ender)
– 22:00 – 23:30 – Empire State: Lovitura Secolului

– Sâmbătă, 12 august – 20:00 – 22:00 – Gods of Egypt (Zeii Egiptului)

– Duminică, 13 august – 20:00 – 22:00 – Point Break (La limita Extremă)

Programul OTL pentru perioada 14 – 15 August

OTL informează publicul călător că Luni, 14 August mijloacele de transport în comun vor circula conform programelor pentru zile lucrătoare cu vacanţă, iar Marți, 15 August, conform programelor pentru Duminică şi sărbători legale.

Pe liniile de autobuz 26 şi 27 nu sunt planificate curse în zilele de Duminică şi sărbători legale.

Punctele de vânzare vor fi deschise în data de 14 August conform programului pentru zilele de Sâmbătă, iar în 15 August vor fi închise, cu excepţia punctului de vânzare din Autograra Nufărul, care va fi deschis între orele 08:00 – 16:00.

Pe traseul transfrontalier Oradea – Biharkeresztes se va circula, atât în 14, cât şi în 15 August, conform programului pentru zile lucrătoare.

Andrei Marcu