Festivalul Internațional de Teatru Oradea – program complet

fito

În perioada 20 Septembrie – 12 Octombrie, va avea loc a doua ediție a Festivalului Internațional de Teatru din Oradea.

Evenimentul este organizat de către Teatrul Regina Maria, Fundația Culturală FITO și Consiliul Județean Bihor, cu sprijinul financiar din partea Primăriei Municipiului Oradea, AFCN și UNITER.

Program
Sâmbătă, 20 septembrie

– 11.00 – MUZICANȚII DIN BREMEN, adaptare dupa Frații Grimm de Ema Stere, regia artistică Attila Vizauer – Teatrul Țăndărică, București – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
– 13.00 – ULTIMUL DON QUIJOTE, scenariu liber inspirat de romanul lui Miguel de Cervantes, regia artistică Aurelian Bălăiță – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – VISUL LUI BURATINO, regia artistică Megyes Labadi Eva – Teatrul Merlin, Timișoara – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
– 19.00 – BECKMANN, adaptare după Wolfgang Borhcert, regia artistică Monica Bordeianu – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Studio Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

Duminică, 21 septembrie

Stand: carte de teatru
– 11.00 – PRINȚESA TURANDOT, basm teatral de Traian Savinescu după Carlo Gozzi şi Friedrich Schiller, regia artistică Traian Savinescu – Teatrul Ariel Târgu Mureș – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
– 16.00 – SEMINȚE SEMI, de Valeria Frabetti, regia artistică Valeria Frabetti – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
— 17.00 – PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureș și Colectiv A Cluj – Sala Arlus (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – SEMINȚE SEMI – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 19.00 – LIFE SEQUENCES PROFILES, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
– 20.30 – ÎNARIPAȚII, spectacol stradal de Nuți și Sorin Dorobanțu, Trupa Nuți și Sorin – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
– 21.00 – YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare – Casa de Cultură a Sindicatlor (CONCURS TEATRU SCURT)
– CENUȘA TIMPULUI, o producție Asociația Cultural Act, cu Teatrul de Balet Sibiu și Trupa Riff – Scena mobilă (INVITAT)
– VISUL ISOLDEI, de Lect. Univ. Dr. Bogdana Darie, regia artistică Alexandru Nastase, spectacol indepenedent realizat cu sprijinul UNATC I. L Caragiale (FRINGE)

Luni, 22 septembrie

– 17.00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)

– 19.00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti (FRINGE)
– BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti (FRINGE)

Marți, 23 septembrie

Conferință Teatrul Independent azi – Unteatru, Teatrul Mignon, Teatrul Artemotion
– 17.00 – CINCI ORE CU MARIO, de Miguel Delibes, regia artistică Mariana Cămărășan, Teatrul „Unteatru”, București (CONCURS TEATRU SCURT)
– 17.00 – JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE, Ansamblul Artistic Profesionist „Crișana”, Teatrul Regina Maria – Scena Mobilă (INVITAT)
– 19.00 – TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Moara Răsărit (INVITAT)
– ELEVATOR, de Gabriel Pintiliei, regia artistică Dorin Boca – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
– BARTENDER BLUES, după Mihai Ignat, regia artistică Eugen Gyemant – Godot Cafe Teatru, Bucureşti (FRINGE)

Miercuri, 24 septembrie

Lansare de carte – Zeno Fodor (Zeno Fodor – 80, Scrieri teatrale, Capriciu bizantin)
– 13.00 – CULORILE MUZICII, adaptare după Laurant van Weter, regia artistică Veronica și Cătălin Pătru – Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu – Sala Mare (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național Timișoara – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – Moara Răsărit (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – SYSTEM FAILURE, un concept de Louse Baduel și Leslie Mannès, o producție Asbl Hirschkuh și Les Brigittines, Belgia (INVITAT)
– 21.00 – TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (INVITAT)
– O NOAPTE CU EDITH PIAF!, de Jean Cocteau, regia artistică Iulian Gliţă – Asociaţia Culturală Macaia, Bucureşti (FRINGE)

Joi, 25 septembrie

– Lansare revista de teatru Scena
– Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU
– 19.00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ
– 21.00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ
– ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea (FRINGE)

Vineri, 26 septembrie

– Lansare revista Teatrul AZI
– Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII
– 10.00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 11.30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
– 22.00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)

Sâmbătă, 27 septembrie

– 11.00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (OFF)
– 19.00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu,adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)
– DRAGONUL DE AUR, de Roland Schimmelphennig, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
– O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara (FRINGE)
– GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea (FRINGE)

Duminică, 28 septembrie

– 11.00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT)
– TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion (FRINGE)
– EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea (FRINGE)

Vineri, 3 octombrie

– 10.00 – GENESIS, Spectacol nonverbal după „Tragedia omului” de Madách Imre, regia artistică Gérard Schiphorst și Marije van de Sande – Teatrul „Szigligeti Ede”, Oradea – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Sâmbătă, 4 octombrie

– 11.00 – DRAGONUL, de Liliana Gavrilescu, regia artistică Liliana Gavrilescu – Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiești – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Duminică, 5 octombrie

– 11.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Sâmbătă, 11 octombrie

– 11.00 – PUNGUȚA CU DOI BANI, după Ion Creangă, regia artistică Gabriel Apostol – Teatrul Prichindel, Alba Iulia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – TREI DARURI FERMECATE, de Edward Gordon Craig, regia artistică Cristian Pepino – Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale”, București – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

Duminică, 12 octombrie

– 11.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto –Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) – PREMIERĂ
– 17.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Andrei Marcu

Premiile ediţiei XIX. a Festivalului de Teatru Scurt

fff

În ultima zi a festivalului, juriul format din marile personalităţi ale teatrului a decernat premiile pentru diversele categorii, după cum urmează:

Concursul de creaţie dramatică destinat piesei scurte:

Juriul, format din Elisabeta Pop (critic de teatru), Ioan Moldovan (poet, directorul Revistei Familia), şi Traian Ştef (scriitor, redactor la Revista Familia) a decis acordarea premiului piesei „GOI SPRE PARADIS”, scrisă de Ion Bogdan Martin.

Festivalul de Teatru Scurt – Secţiunea concurs

Juriul format din Florica Ichim (critic de teatru, redactor şef al revistei Teatrul Azi), Ioana Moldovan (critic de teatru, asistent universitar UNATC), Mircea Diaconu (actor), Zeno Fodor (teatrolog) şi Doru Mareş (critic de teatru, scriitor).

Premiul pentru cea mai bună actriţă a fost acordat lui Lőrincz Rita, actriţa Teatrului Maghiar „Csíky Gergely” din Timişoara, pentru rolul interpretat în piesa GARDENIA, de Elzbieta Chowaniec, şi regizată de Koltai M. Gábor.

Cel mai bun actor a fost ales actorul Teatrului Naţional „Lucian Blaga” din Cluj Napoca, Anton Tauf, pentru rolul lui Barrymore, din piesa cu acelaşi nume, de William Luce, în regia lui Tudor Lucanu.

Cea mai bună scenografie aparţine Alinei Herescu, pentru spectacolul TĂIETURA (de Mark Ravenhill, în regia lui Alexandru Mihăiescu, reprezentată de trupa Teatrului Clasic „Ioan Slavici” din Arad).

LEONIDA GEM SESSION este numele piesei jucate de trupa Teatrului Maghiar din Cluj, care a câştigat premiul pentru cea mai bună regie (adaptare după I.L. Caragiale, versiunea scenică de Tompa Gábor şi Visky András).

Premiul special al juriului instituit după vizionarea tuturor spectacolelor din cadrul festivalului, a fost acordat pentru originalitate şi oportunitate spectacolului jucat de trupa Teatrului Regina Maria din Oradea, şi intitulat CEI CE NU UITĂ (scenariul şi regia artistică: Gavriil Pinte).

Premiul pentru cel mai bun spectacol aparţine piesei DOMNUL SWEDENBORG VREA SĂ VISEZE (scenariul şi regia artistică: Mihai Măniuţiu), interpretat de trupa Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi.

Krisztián Horváth

Ultima zi de FITO – program detaliat

fifi

Astăzi are loc ultima zi a Festivalului Internaţional de Teatru din Oradea, iar orădenii sunt invitaţi să asiste la cele trei spectacole rămase în program.

De la ora 17:00, în Sala Studio are loc spectacolul intitulat „Puşlamaua de la etajul 13”, al Teatrului Pygmalion din Viena, un text de Mircea M. Ionescu, regizat de Ţino Geirun – povestea unei adolescente, care face „greşeala” să năzuiască spre ceva, să-şi plămădească vise existenţiale într-o lume fără suflet.

Începând cu ora 19:00 are loc ceremonia de închidere, alături de festivitatea de premiere, cu un juriu format din personalităţi semnificative ale teatrului: Florica Ichim, Ioana Moldovan, Mircea Diaconu, Doru Mareş şi Zeno Fodor.

În cadrul acestei festivităţi se vor decerna următoarele premii:

– premiul pentru cea mai bună scenografie
– premiul pentru cel mai bun actor
– premiul pentru cea mai bună actriţă
– premiul pentru cea mai bună regie
– premiul pentru cel mai bun spectacol

Tot la această ceremonie va fi premiat şi câştigătorul concursului de creaţie dramatică, din cadrul FTScurt, domnul Ion Bogdan Martin, cu piesa „Goi spre Paradis”.

Imediat după festivitatea de premiere se joacă un musical de succes: „Scripcarul de pe acoperiş” (adaptare după textele lui Solem Alechem, regizată de Korcsmáros György). Piesa redă câteva întâmlări din viaţa unui lăptar, eforturile pentru a-şi susţine familia, şi respectul tradiţiei evreieşti în satul Anayevka, din Rusia.

De la ora 20:00 va avea loc şi ultima reprezentaţie din cadrul secţiunii FRINGE: la Stage Muzeu, se joacă spectacolul intitulat „America şi acustica” (de Vlad Zografi, cu Daniela Ionescu). Un spectacol în care se dezvăluie momente, sentimente, stări sufleteşti care şi-au lăsat amprenta asupra protagonistei.

Este de precizat, că FITO revine în perioada 6-13 octombrie, cu Festivalul de Teatru pentru Copii “ARCADIA” (cu spectacole la Sala Arcadia din Pasajul Vulturul Negru).

Biletele s-au pus deja în vânzare la Agenţia Teatrului Regina Maria (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00, iar în weekend în intervalul orar 10:00-13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro. În cazul spectacolelor din secţiunea FRINGE, biletele pot fi achiziţionate de la locul unde respectiva piesă este reprzentată (Stage Muzeu sau Moszkva Café).

Krisztián Horváth

Festivalul Internaţional de Teatru continuă şi în 28 septembrie

fiiito

Penultima zi a Festivalului Internaţional de Teatru debutează cu un spectacol în Casa de Cultură a Sindicatelor, de la orele 17:00. Spectacolul intitulat „Contra progresului” se joacă în interpretarea trupei Teatrului Bulandra din Capitală. Textele sunt realizate de Esteve Soler, iar regia îi aparţine lui Bobi Pricop. Acest spectacol va avea încă o reprezentaţie începând cu ora 20:00.

La ora 18:00, orădenii se pot delecta cu un concert de muzică Klezmer, susţinut de formaţia locală Hakeshet Klezmer Band, pe scena mobilă din spatele Teatrului.

În continuare, de la ora 19:00 va avea loc o nouă premieră în Sala Mare a teatrului orădean, piesa „Un pic prea intim” (cu actori precum Andi Vasluianu, Catrinel Dumitrescu, Dan Bordeianu şi Diana Roman) fiind reprezentată de trupa Teatrului Nottara.

Eroul din acest spectacol are trei probleme: într-un puseu de performanţă erotică, el a reuşit să lase însărcinate nu mai puţin de trei femei într-o singură săptămână (iubita, vecina de alături, şi studenta lui de optsprezece ani). O comedie despre dorinţă şi prietenie, dar şi despre modul în care cele două pot fi asociate.

Tot de la această oră, în Sala Arcadia din incinta Pasajului Vulturul Negru, are loc un spectacol muzical, o tragi-comedie intitulată „TRES”, reprezentată de Compania MAS din Franţa. Aici, Miguel Ange interpretează două personaje: Carolina, vedetă internaţională care tocmai a revenit dintr-un turneu, şi Miguel Ange, actor şi cântăreţ franco-spaniol. Carolina ne va spune poveştile sale ca emigrant, dar şi cele de dragoste.

Ultimul spectacol al zilei are loc la Stage Muzeu, de la ora 22:30, în cadrul secţiunii FRINGE: un one man show cu Lari Georgescu, intitulat „Moftul Român”. Sub bagheta actorului se naşte un spectacol comic care conduce publicul în lumea râsului necontrolat, şi a gândului din spatele acestuia.

Biletele s-au pus deja în vânzare la Agenţia Teatrului Regina Maria (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00, iar în weekend în intervalul orar 10:00-13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro. În cazul spectacolelor din secţiunea FRINGE, biletele pot fi achiziţionate de la locul unde respectiva piesă este reprzentată (Stage Muzeu sau Moszkva Café).

Krisztián Horváth

Foc și artificii

IMG_6468-1

Ieri, 27 Septembrie, centrul orașului a fost iluminat de focuri și artificii, în cadrul Festivalului Internațional de Teatru.

Spectacolul unic şi inedit de efecte pirotehnice spectaculoase şi proiecţii video 3D, cu titlul Vlad Dracul a fost oferit de către trupa Artgotic din Sibiu.

În cadrul spectacolului a fost prezentată partea negativă, de monstru al acestui personaj arhicunoscut din istoria României.

Fotografii despre acest eveniment puteți vedea pe pagina Facebook.

Programul Festivalului Internaţional de Teatru, pentru ziua de 27 septembrie

fitto

Orădenii nu vor sta acasă nici în acest weekend, Festivalul Internaţional de Teatru continuă să fie la dispoziţia lor şi astăzi, cu primul spectacol de la ora 17:00, care se joacă în chiar două reprezentaţii (următorul spectacol are loc de la ora 20:00), de către trupa Teatrului Regina Maria, în Sala Mare. Piesa „Cei ce nu uită” este regizată de Gavriil Pinte, de care aparţine şi scenariul.

Secţiunea FRINGE vă aşteaptă cu două spectacole jucate în paralel: de la ora 20:00, are loc prima reprezentaţie în Sala Studio, unde trupa Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu (în colaborare cu cei de la Teatrul Naţional „Lucian Blaga” din acelaşi oraş) are în program piesa „Melodie varşoviană”, de Leonid Zorin.

Al doilea spectacol se joacă în Stage Muzeu: „Kean” este format după textele lui William Shakespeare şi Jean-Paul Sartre, iar regia îi aparţine lui Adrian Titieni.

Festivalul Teatrului de Circ are în program piesa „Wasteland”, cu începere de la ora 20:00, la scena mobilă din spatele Teatrului. Acest spectacol va fi susţinut de Cirque Babette, din Belgia.

Sala Filarmonicii de Stat din Oradea găzduieşte de la orele 21:00 spectacolul intitulat „Interviu”, cu Dan Bordeianu şi Diana Roman în distribuţie, regizat de Bogdan Dumitrescu. Piesa este povestea unui jurnalist, al cărui domeniu de activitate este politica, dar acum are misiunea de a intervieva o frumoasă actriţă, care este faimoasă mai degrabă din cauza senzualităţii…
Ultima reprezentaţie de astăzi are loc în piaţa Ferdinand, şi se numeşte „Vlad Dracul”, în interpretarea trupei sibiene Artgotica – un spectacol inedit de efecte pirotehnice şi 3D. Nu trebuie ratat!

Cu excepţia spectacolelor din secţiunea FRINGE, biletele s-au pus în vânzare la Agenţia Teatrului Regina Maria (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00, iar în weekend între orele 10:00 şi 13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro.

Biletele pentru reprezentaţiile secţiunii FRINGE se pot achiziţiona la faţa locului (Stage Muzeu – strada Iosif Vulcan, numărul 14, şi Moszkva Cafe – strada Moscovei, numărul 8).

Veniţi la teatru!

Krisztián Horváth

Programul de joi, 26 septembrie, al Festivalului Internaţional de Teatru

fitoo

Primul spectacol de astăzi din cadrul Festivalului Internaţional de Teatru face parte din concursul Festivalului de Teatru Scurt, cu începere de la ora 17:00. Piesa intitulată „Barrymore” va fi interpretată de trupa Teatrului Naţional „Lucian Blaga” din Cluj Napoca. Textele au fost realizate de William Luce, iar regizor este Tudor Lucanu.

De la ora 19:00 nu rataţi spectacolul invitaţilor Teatrului „Csokonai” din Debreţin, care vor reprezenta o adaptare a romanului scriitorului maghiar Márai Sándor: „Lumânările ard până la capăt” (A gyertyák csonkig égnek). Regia îi aparţine renumitului Dömölky János, iar în distribuţie îl regăsim şi pe actorul Miske László, care a activat şi la Oradea, timp de 26 de ani.

Spectacolul va avea loc la Sala Mare a Teatrului Regina Maria.

De la aceeaşi oră se joacă şi cel de-al doilea spectacol al Festivalului Teatrului de Circ, în sala Arcadia, cu titlul „Zile Fericite”, interpretată de trupa Le Voyageur Debout din Franţa, piesă care prezintă viaţa a doi clovni, Filomene şi Felix.

Secţiunea FRINGE îşi aşteaptă publicul de la ora 20:00, cu două spectacole în paralel: la Stage Muzeu, va avea loc „Charlotte Salomon” (de Ellen Kaplan, regia lui Liana Ceterchi), spectacol interpretat de trupa Teatrului pentru Puţini din Bucureşti.

La Moszkva Cafe, tot de la aceeaşi oră orădenii vor avea ocazia să vadă piesa „Obsession” (de Edith Negulici, regia Iulian Gliţă şi Doru Zanfir), în interpretarea Teatrului din Culise, o trupă tot din Capitală.

Ultimul spectacol al zilei a şaptea din cadrul FITO este programat pe scena din piaţa Ferdinand: un spectacol de dans medieval, lupte cavalereşti, cu efecte pirotehnice spectaculoase şi efecte 3D. „Noaptea monştrilor” va fi reprezentată de trupa Artgotica din Sibiu.

Cu excepţia spectacolelor din secţiunea FRINGE, biletele s-au pus în vânzare la Agenţia Teatrului Regina Maria (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00, iar în weekend între orele 10:00 şi 13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro. Biletele pentru reprezentaţiile secţiunii FRINGE se pot achiziţiona la faţa locului (Stage Muzeu – strada Iosif Vulcan, numărul 14, şi Moszkva Cafe – strada Moscovei, numărul 8).
Veniţi la teatru!

Krisztián Horváth

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru ziua de 25 septembrie

fito

A şasea zi de festival aşteaptă orădenii cu diverse concerte şi spectacole:

Începând de la ora 17:00 scena mobilă din spatele Teatrului va găzdui concertul aniversar „Maria Tănase”, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la naşterea artistei), susţinut de Ansamblul Artistic Profesionist Crişana.

Tot de la această oră, la Sala Studio, va avea loc un nou spectacol din concursul Festivalului de Teatru Scurt: piesa intitulată „Tape” va fi interpretată de trupa Teatrului Tineretului din Piatra Neamţ, după textele lui Stephen Belber, în regia lui Răzvan Muraru). Întâlnirea a trei prieteni buni după o lungă vreme va prilejui o confruntare cu o tensiune crescândă, prin replici scurte, dar tăioase.

De la ora 19:00, are loc un alt spectacol din concursul Festivalului de Teatru Scurt, „Sfârşit de partidă”, care va fi reprezentat de actorii Teatrului Regina Maria din Oradea. Piesa a fost concepută de dramaturgul englez Samuel Beckett, iar regia îi aparţine lui Emil Sauciuc, cu Petre Ghimbăşan şi Şerban Borda în rolurile principale.

De la aceeaşi oră, publicul se poate delecta cu primul spectacol al Festivalului Teatrului de Circ, intitulat „Concert pentru doi clovni”, interpretat de Compania „Les Rois Vagabonds” din Franţa, în Sala Mare a teatrului orădean. Un spectacol burlesc, comic, dar totuşi, intelectual, cu o violonistă talentată în ipostaze periculoase.

Spectacolul din cadrul secţiunii FRINGE are loc şi de această dată în Stage Muzeu (situat pe strada Iosif Vulcan, numărul 14). Acum, cei interesaţi pot vedea un one woman show, cu Raluca Mara, intitulat „Pasărea care nu e”. Cuvintele lui Nietzsche, Baudelaire, Romain Gary, Bunuel, Dali, Muşatescu, Nabucov sau Ionescu, puse cap la cap într-un text plin de umor, sarcasm şi duioşie. Spectacolul va avea loc începând cu ora 20:00.

De la ora 21:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor se joacă şi cel de-al treilea spectacol din concursul Festivalului de Teatru Scurt, produs de Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad: „Tăietura” este o piesă de Mark Ravenhill, regizată de Alex Mihăiescu, în care joacă şi actorul Richard Balint. Această alegorie neagră parcurge trei momente din viaţa unui mic funcţionar, câteva subiecte repetându-se cu regularitate.

„Circus Mundi” este ultima reprezentaţie a zilei, de trupa Teatrului Auăleu din Timişoara, care are loc de la ora 21:30, la scena mobilă din spatele Teatrului Regina Maria.

Cu excepţia spectacolelor din cadrul secţiunii FRINGE, la care publicul poate achiziţiona biletele la faţa locului, la celelalte spectacole, biletele s-au pus în vânzare la Agenţia de Bilete a Teatrului (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00 iar în weekend în intervalul orar 10:00-13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro.

Krisztián Horváth

Programul Festivalului Internaţional de Teatru, în ziua de 24 septembrie

fit

În a cincea zi a festivalului, organizatorii pregătesc spectacole deosebite pentru orădeni. Primul dintre aceste reprezentaţii va fi concertul de muzică de fanfară, care va susţinut de către Fanfara Universităţii din Oradea, la scena mobilă din spatele Teatrului, de la orele 17:00.

Următorul spectacol are loc la ora 19:00 în Sala Mare a Teatrului Regina Maria, jucat de trupa Teatrului Odeon din Bucureşti. Piesa „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită” este regizată de Dragoş Galguţiu, şi este bazată pe textele lui Bertold Brecht.

Începând cu ora 20:00, şi secţiunea FRINGE stă la dispoziţia celor dornici să vadă o reprezentaţie de nivel înalt. La Stage Muzeu, Compania de Teatru „Become” din Sibiu vine cu piesa „Ce a ajuns România!… Care România?” În primul plan sunt aduse texte comice, interpretate cândva de marii actori Toma Caragiu, Dem Rădulescu sau Octavian Cotescu.

De la aceeaşi oră, la Moszkva Café, puteţi vedea piesa „Toxic Love”, al Teatrului Particular din Braşov. Regia îi aparţine Dorinei Roman, iar textul de Sorin Misirianţu. Această piesă este o povestă de dragoste începută într-un bar, cu foarte multă ironie şi umor fin.

Teatrul Regina Maria din Oradea vine cu o premieră în Casa de Cultură a Sindicatelor: cu acest prilej, publicul se poate delecta cu „8 Femei”, piesă de Robert Thomas, în regia lui Radu Nichifor. O farsă poliţistă cu lovituri spectaculoase de teatru. În spectacol le veţi vedea pe îndrăgitele actriţe ale teatrului de gazdă: Lucia Rogoz, Corina Cernea, Angela Tanko, Anca Sigmirean, Denisa Vlad, Anda Tămăşanu, şi Georgia Căprărin.

Cu excepţia spectacolelor secţiunii FRINGE (la care publicul poate achiziţiona bilete la faţa locului), biletele s-au pus deja în vânzare la Agenţia Teatrului din Oradea (deschisă de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00 iar în weekend în intervalul orar 10:00-13:00), dar şi online, pe adresa www.biletmaster.ro.

Krisztián Horváth

Spectacolele de luni, 23 septembrie, la FITO

fito

A patra zi a Festivalului Internaţional de Teatru începe la Sala Studio, unde va avea loc un spectacol din cadrul concursului Festivalului de Teatru Scurt, şi anume „Dumnezeu e un mafiot” (de Nick Mancuso, conceptul lui Doru Iosif). Această piesă controversată care a stârnit diverse reacţii pretutindeni, va fi jucată de trupa Teatrului Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara, şi va începe la ora 17:00.

Tot de la această oră, pe scena mobilă amplasată în piaţa Ferdinand, orădenii sunt invitaţi la concertul intitulat „Joc şi cântec fără frontiere”, care va fi susţinut de Ansamblul Artistic Profesionist „Crişana”. Alături de acest ansamblu vor participa şi actorii trupei Iosif Vulcan, din teatrul oraşului nostru.

De la ora 18:30, în Sala Mare a Teatrului se joacă spectacolul intitulat „Domnul Swedenborg vrea să viseze” (scenariul şi regia aparţinând lui Mihai Măniuţiu), un spectacol muzical, o incursiune în lumea filozofului Emanuel Swedenborg.

Nici secţiunea FRINGE nu doarme: la Stage Muzeu, cei interesaţi pot urmări un recital de foc, cu mult umor: piesa „O aventură galantă” (realizată cu textele lui George Topârceanu şi Ion Pribeagu) va fi reprezentată de Compania de Teatru BECOME din Sibiu, de la orele 20:00.

De la ora 20:30, iubitorii teatrului se vor putea delecta cu o comedie filosofică, ce va avea loc în Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol în regim cu publicul pe scenă). Piesa este o adaptare a romanului scris de Martin Page, regizată de Antonella Cornici, intitulată „M-am hotărât să devin prost”.

Ultimul spectacol al zilei începe tot de la ora 20:30, şi are loc în Sala Filarmonicii de Stat Oradea. „Şaraiman!” este o colaborare a Teatrului Odeon din Bucureşti şi Fundaţia perfoRM, care reuneşte trei ipostaze ce par a fi incompatibile: dans contemporan interpretat de Răzvan Mazilu, stand-up comedy (de Dan Badea) şi muzică lăutărească interpretată de Romică Puceanu.

Biletele pentru aceste spectacole s-au pus în vânzare la Agenţia Teatrului Regina Maria (deschis de luni până vineri între orele 10:00 şi 19:00, iar în weekend între orele 10:00 şi 13:00, dar şi cu o oră înaintea reprezentaţiilor), şi online, pe adresa www.biletmaster.ro.

Biletele pentru spectacolele susţinute în secţiunea FRINGE se pot achiziţiona de la locaţia în care evenimentul se desfăşoară (Stage sau Moszkva Café).

Krisztián Horváth