Se încheie Festivalul Internațional de Teatru

fito

Festivalul Internațional de Teatru se apropie de final, dar le pregătește copiilor nu mai puțin de 5 reprezentații în acest weekend.

Astfel, Sâmbătă, 11 Octombrie, de la ora 11:00 și de la ora 13:00, Teatrul de Păpuși Prichindel, din Alba Iulia, îi așteaptă pe cei mici să urmărească povestea Punguței cu doi bani.

În aceeași zi, de la ora 17:00, copiii vor putea urmări Trei daruri fermecate, un spectacol în regia lui Edward Gorgon Craig.

Duminică, 12 Octombrie, festivalul se încheie cu o producție multinațională, O mie și una de frontiere (Povestea lui Aladin), un spectacol cu decoruri si imagini 3D. Reprezentațiile vor avea loc de la orele 11:00 și 17:00.

Premiile Festivalului de Teatru Scurt și programul FITO

fito

Festivalul de Teatru Scurt și-a desemnat căștigătorii:

la categoria cel mai bun spectacol:
1. TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon, București
2. ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea
3. ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București 

la categoria cea mai bună regie:
1. Gianina Cărbunariu, TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon, București
2. Bobi Pricop, PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova
3. Theodor Cristian Popescu, PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara, București

-la categoria cea mai bună scenografie:
1. Cosmin Ardeleanu/ CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria, Oradea
2. Roxana Ionescu/ ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea
3.Mihai Păcurar/ PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad

la categoria cel mai bun actor:
1. Lari Georgescu, POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul „Unteatru”, București
2. PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova
3. PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara, București

la categoria cea mai bună actriță:
1. Ioana Dragoș-GajdoCANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria, Oradea
2. Anca Hanu, AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca
3. Eliza Noemi Judeu, CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru

În final, juriul a desemnat cîștigătorii:

cel mai bun spectacol:
ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET

cea mai buna regie:
Ex aequo- Gianina Cărbunariu și Bobi Pricop

cea mai bună scenografie:
Roxana Ionescu

cel mai bun actor:
ex aequo- Marcel Iureș și George Mihăiță

cea mai bună actriță:
Anca Hanu

Premiul special al juriului i s-a acordat lui Theodor Cristian Popescu pentru regia spectacolelor Cancun- Teatrul Regina Maria Oradea, Panica- Teatrul Nottara București și Perplex, Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad.

Juriul a acordat și un premiu de excelență spectacolului PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București

Concursul de creație dramatică a fost câștigat de Ionuț Buruiană, pentru scenariul intitulat „Fumezi?”, comedie într-un singur act. Din juriu au făcut parte:
ALEXANDRU MÂZGĂREANU, regizor
CLAUDIU GROZA, critic de teatru
MOLDOVAN, directorul Revistei de cultură Familia

Program FITO:
Luni, 29 septembrie
17.00 – CEI CE NU UITĂ, un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Sala Mare
Vineri, 3 octombrie
10.00 – GENESIS, Spectacol nonverbal după „Tragedia omului” de Madách Imre, regia artistică Gérard Schiphorst și Marije van de Sande – Teatrul „Szigligeti Ede”, Oradea – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
Sâmbătă, 4 octombrie
11.00 – DRAGONUL, de Liliana Gavrilescu, regia artistică Liliana Gavrilescu – Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiești – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
Duminică, 5 octombrie
11.00 – CIRCUL DE LEMN, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17.00 – CIRCUL DE LEMN, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Programul FITO, Duminică, 28 Septembrie

fito

Festivalul Internațional de Teatru continuă până în 12 Octombrie, dar Festivalul de Teatru Scurt se încheie în mod festiv Duminică, la ora 18:00, când în Sala Mare are loc festivitatea de premiere a celor mai bune spectacole.

Există 5 premii: cel mai bun spectacol, cel mai bun regizor, cel mai bun scenograf, cel mai bun actor, cea mai bună actriță. Din juriu fac parte Maria Zărnescu, Elisabeta Pop, Mircea M. Ionescu, Adi Carauleanu și președintele Alexa Visarion.

În plus, va fi premiată cea mai bună piesă scurtă însrisă în concursul de creație dramatică. În acest caz, juriul este format din Ioan Moldvan, Alexandru Mâzgăreanu și Claudiu Groza.

Programul de duminică al FITO începe de la ora 09:00, cu Albă ca Zăpada, montat la Teatrul Puck din Cluj-Napoca. Același spectacol va avea loc și de la ora 11:00.

La ora 12:00 este programată o conferință- portretul regizorului Theodor Cristian Popescu.

La ora 17:00 are loc primul spectacolul Teatrului Nottara, în regia lui Theodor Cristian Popescu- Panică (Trei bărbați pe punctul de-a ceda psihic).

Asociația Puranima este din nou pe strada Republicii cu Rolling Strings, în ultima zi, și de la ora 17:00 și de la ora 20:00.

După premierea festivă de la ora 18:00, teatrul Odeon, intră pe scena Sălii Mari cu spectacolul Titanic vals, în regia lui Alexandru Dabija.

La ora 19:00, în cadrul secțiunii FRINGE, teatrul Szigligeti prezintă Edith Piaf și Agnes. Tanța și Costel urcă pe scenă la ora 19:00, într-un spectacol al Teatrului Art Emotion.

La ora 21:00, pe scena mobilă, actorii Trupei Iosif Vulcan încep spectacolul-concert Leonce și Lena, pe muzica Adei Milea.

La ora 22:00, Teatrul Regina Maria, Fundația FITO și Consiliul Județean Bihor a pregătit un foc de artificii.

Duminică, 28 Septembrie

12:00 – Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU – Foaier Loji
09:00 și 11:00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
17:00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
18:00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT)
19:00 – EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea – Sala Studio Arcadia (FRINGE)
19:00 – TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion – Crown Pub (FRINGE)
20:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
20:00 – VENUS ȘI ADONIS de William Shakespeare, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon , Bucureşti – Sala Studio (FRINGE)
21:00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT)

Bilete pentru spectacolele FITO 2014 se găsesc la agenția teatrului deschisă de Luni până Vineri între 10:00-19:00 și Sâmbătă – Duminică între orele 10:00-13:00 sau cu o oră înaintea spectacolelor. Acestea mai pot fi procurate și online, de pe www.biletmaster.ro.

Andrei Marcu

Programul FITO pentru Sâmbătă, 27 Septembrie

fito

Festivalul Internațional de Teatru Oradea începe ziua de Sâmbătă cu distracție pentru copii: Vizită și Domnul Goe, un spectacol cu marionete pus în scenă de Teatrul Arad.

La ora 17:00 și 20:00, Asociația Puranima sunt din nou în stradă cu Rolling Strings.

Tearul Odeon vine pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor la ora 17:00, cu Tipografic Majuscul, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

La ora 17:00, pe scena Sălii Arcadia, Compania Qui Peut ne introduce în lumea marionetelor cu un spectacol pentru adulți, Buzunarul cu pâine, de Matei Vișniec.

La ora 19:00, va fi Păi…despre ce vorbim noi aici, domnule? unde Marcel Iureș și George Mihăiță vă dau întâlnire cu Moromeții, un scenariu bazat pe romanul lui Marin Preda, în regia lui Alexandru Dabija.

La ora 21:00, la scena mobilă, Andrea Gavriliu și Ștefan Lupu, vor prezenta spectacolul Zic-Zac, care în acest an a primit Premiul Special al UNITER pentru teatru-dans.

La ora 21:00, spectatorii sunt invitați la masa cu lumânări a personajelor lui Caragiale, din O noapte furtunoasă. La aceeași oră, Richard Balint, Mirela Lupu și Sebastian Lupu prezintă Gunoierul.

Sâmbătă, 27 septembrie:

11:00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
17:00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
17:00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (INVITAT)
19:00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)
20:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
21:00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)
21:00 – O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Bodega (FRINGE)
21:00 – GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea – Hanul cu Noroc (FRINGE)

Bilete pentru spectacolele FITO 2014 se găsesc la agenția teatrului deschisă de Luni până Vineri între 10:00-19:00 și Sâmbătă – Duminică între orele 10:00-13:00 sau cu o oră înaintea spectacolelor. Acestea mai pot fi procurate și online, de pe www.biletmaster.ro

Andrei Marcu

Programul FITO, pentru Vineri, 26 Septembrie

fito

Festivalul Internațional de Teatru continuă Vineri dimineața de la ora 10:00, cu un spectacol pentru copii pus în scenă de Teatrul Excelsior, Zâna Zorilor.

La ora 11:30, Universitatea de Arte din Târgu Mureș prezintă spectacolul Piatra în regia lui Theodor Cristian Popescu.

La ora 12:00 este programată o conferință a profesorului George Banu, organizată în foaierul teatrului.

De la ora 17:00 sunt programate 3 evenimente:
– Rolling Strings, al Asociației Puranima (care va mai avea o reprezentație și la ora 20:00)
– Metanie ție, părinte!, un recital de poezie al lui Constantin Chiriac
– Călin (povestea modernă), un spectacol în regia lui Horia Suru

La ora 18:00, revista Scena își lansează numărul lunii Septembrie, iar de la ora 19:00, pentru prima dată, Teatrul Regina Maria aduce pe scenă operă – producție proprie realizată împreună cu Asociația Vox Opera- Aida, de Giuseppe Verdi.

La ora 20:00 are loc premiera În inima nopții- Episodul Hamlet, regia Gavriil Pinte.

Seara, la ora 22:00, pe Corso vine Auăleu Teatru, care aduce în arenă Circus Mundi prezentat de actori, circari, muzicieni și saltimbanci, în care veți putea vedea numere senzaționale, precum Îmblânzirea de femei, Dresura de bărbați, Parada moravurile omenești etc.

Program complet, Vineri, 26 Septembrie:

12:00 – Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII – Foaier Loji
10:00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
11:30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)
17:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
17:00 – METANIE ȚIE, PĂRINTE! – recital de poezie cu Constantin Chiriac – Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu – Catedrala Greco-Catolică Sf. Nicolae (INVITAT)
17:00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
18:00 – Lansare revista de teatru Scena.ro, nr. 26 – Foaier Parter Teatru
19:00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria – Sala Mare (INVITAT)
20:00 – ROLLING STRINGS, Asociația Puranima București – Corso
21:00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
22:00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)

Bilete pentru spectacolele FITO 2014 se găsesc la agenția teatrului deschisă de Luni până Vineri între 10:00-19:00 și Sâmbătă – Duminică între orele 10:00-13:00 sau cu o oră înaintea spectacolelor. Acestea mai pot fi procurate și online, de pe www.biletmaster.ro.

Andrei Marcu

Program FITO, Joi, 25 Septembrie

fito

Festivalul Internațional de Teatru continuă Joi cu lansări de carte și spectacole de teatru.

Astfel, la ora 18:00, Fundația Camil Petrescu va lansa Caragiale în vremea lui de Camil Petrescu – „Procesul „tovarășului Camil”, documentul de istorie literară a lui Ion Vartic și revista „Cetatea literară” (director Camil Petrescu).

La ora 19:00, Trupa Iosif Vulcan prezintă premiera Cancun, în regia lui Theodor Cristian Popescu, o premieră națională.

La ora 20:00, în cadrul secțiunii Fringe, Ana Șușca, de la teatrul din Râmnicu Vâlcea, interpretează o tânără în spectacolul Aceeași zi din viața mea.

Un alt spectacol al lui Theodor Cristian Popescu se va juca de la ora 21:00. Este vorba despre piesa Perplex, pus în scenă la Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad.

La ora 21:00, pe scena mobilă, teatrul din Oradea iese cu un nou spectacol, o avanpremieră- În inima nopții- Episodul Hamlet, în regia lui Gavriil Pinte.

Seara se încheie cu un spectacol în Moszkva Café, o comedie despre iubire, cu text incitant, de Mimi Brănescu: Dacă ala e cu aia, aia a lui cu cine-o fi? Î

Program complet:

– 18:00 – Lansare de carte – FUNDAȚIA CAMIL PETRESCU, revista Teatrul AZI nr. 7/8/9 – Foaier Parter Teatru
– 19:00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ
– 20:00 – ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea – Sala Studio (FRINGE)
– 21:00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21:00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ
– 21:00 – DACĂ ĂLA E CU AIA, AIA A LUI CU CINE-O FI?, de Mimi Brănescu, regia artistică Radu Nichifor – Spectacol independent, Brăila – Moszkva Caffe (FRINGE)

Bilete pentru spectacolele FITO 2014 se găsesc la agenția teatrului deschisă de Luni până Vineri între 10:00-19:00 și Sâmbătă – Duminică între orele 10:00-13:00 sau cu o oră înaintea spectacolelor. Acestea mai pot fi procurate și online, de pe www.biletmaster.ro

Andrei Marcu

Programul FITO pentru 22 Septembrie

fito

Teatrul Regina Maria, Fundația Culturală FITO și Consiliul Județean Bihor anunță debutul celei de-a doua ediții a Festivalului Internațional de Teatru Oradea.

Astfel, azi, de la ora 17:00, va începe Poezia Visului, un spectacol aparținând teatrului Unteatru, în regia lui Miriam Răducanu. Același teatru prezintă și la ora 21:00 spectacolul Blackbird.

De la ora 19:00, spectatorii se vor bucura de prezența actriței, Maia Morgenstern, care va fi prezentă pe scena Sălii Mari în spectacolul produs de UNITER, Hai iu iu, nu hey you you (Maria Tănase remix).

De la ora 21:00, cei care doresc să-l revadă pe Marius Bodochi vor avea ocazia să o facă la Casa de Cultură a Sindicatelor, în spectacolul Omul cu chitara, în regia lui Mihai Măniuțiu.

Tot la aceeași oră, în cadrul secțiunii FRINGE vor evolua membrii trupei Impro Patzan Show, iar la ora 22:00, la Sala Arcadia vor urca pe scenă actorii din LSD Theatre Show.

Așadar, iată programul pentru Luni, 22 Septembrie:

– 17:00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19:00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21:00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul „Aureliu Manea”, Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21:00 – BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti – Moszkva Caffe (FRINGE)
– 21:00 – IMPRO PATZAN SHOW, spectacol de teatru de improvizație – Shadows Club (FRINGE)
– 22:00 – LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti – Sala Arcadia (FRINGE)

Bilete pentru spectacolele FITO 2014 se găsesc la agenția teatrului deschisă de Luni până Vineri între 10:00 – 19:00 și Sâmbătă – Duminică între orele 10:00 – 13:00 sau cu o oră înaintea spectacolelor. Acestea mai pot fi cumpărate și online, de pe www.biletmaster.ro.

Andrei Marcu

Festivalul Internațional de Teatru Oradea – program complet

fito

În perioada 20 Septembrie – 12 Octombrie, va avea loc a doua ediție a Festivalului Internațional de Teatru din Oradea.

Evenimentul este organizat de către Teatrul Regina Maria, Fundația Culturală FITO și Consiliul Județean Bihor, cu sprijinul financiar din partea Primăriei Municipiului Oradea, AFCN și UNITER.

Program
Sâmbătă, 20 septembrie

– 11.00 – MUZICANȚII DIN BREMEN, adaptare dupa Frații Grimm de Ema Stere, regia artistică Attila Vizauer – Teatrul Țăndărică, București – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
– 13.00 – ULTIMUL DON QUIJOTE, scenariu liber inspirat de romanul lui Miguel de Cervantes, regia artistică Aurelian Bălăiță – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – VISUL LUI BURATINO, regia artistică Megyes Labadi Eva – Teatrul Merlin, Timișoara – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
– 19.00 – BECKMANN, adaptare după Wolfgang Borhcert, regia artistică Monica Bordeianu – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Studio Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

Duminică, 21 septembrie

Stand: carte de teatru
– 11.00 – PRINȚESA TURANDOT, basm teatral de Traian Savinescu după Carlo Gozzi şi Friedrich Schiller, regia artistică Traian Savinescu – Teatrul Ariel Târgu Mureș – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
– 16.00 – SEMINȚE SEMI, de Valeria Frabetti, regia artistică Valeria Frabetti – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
— 17.00 – PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureș și Colectiv A Cluj – Sala Arlus (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – SEMINȚE SEMI – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 19.00 – LIFE SEQUENCES PROFILES, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
– 20.30 – ÎNARIPAȚII, spectacol stradal de Nuți și Sorin Dorobanțu, Trupa Nuți și Sorin – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
– 21.00 – YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare – Casa de Cultură a Sindicatlor (CONCURS TEATRU SCURT)
– CENUȘA TIMPULUI, o producție Asociația Cultural Act, cu Teatrul de Balet Sibiu și Trupa Riff – Scena mobilă (INVITAT)
– VISUL ISOLDEI, de Lect. Univ. Dr. Bogdana Darie, regia artistică Alexandru Nastase, spectacol indepenedent realizat cu sprijinul UNATC I. L Caragiale (FRINGE)

Luni, 22 septembrie

– 17.00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)

– 19.00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti (FRINGE)
– BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti (FRINGE)

Marți, 23 septembrie

Conferință Teatrul Independent azi – Unteatru, Teatrul Mignon, Teatrul Artemotion
– 17.00 – CINCI ORE CU MARIO, de Miguel Delibes, regia artistică Mariana Cămărășan, Teatrul „Unteatru”, București (CONCURS TEATRU SCURT)
– 17.00 – JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE, Ansamblul Artistic Profesionist „Crișana”, Teatrul Regina Maria – Scena Mobilă (INVITAT)
– 19.00 – TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Moara Răsărit (INVITAT)
– ELEVATOR, de Gabriel Pintiliei, regia artistică Dorin Boca – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
– BARTENDER BLUES, după Mihai Ignat, regia artistică Eugen Gyemant – Godot Cafe Teatru, Bucureşti (FRINGE)

Miercuri, 24 septembrie

Lansare de carte – Zeno Fodor (Zeno Fodor – 80, Scrieri teatrale, Capriciu bizantin)
– 13.00 – CULORILE MUZICII, adaptare după Laurant van Weter, regia artistică Veronica și Cătălin Pătru – Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu – Sala Mare (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național Timișoara – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – Moara Răsărit (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – SYSTEM FAILURE, un concept de Louse Baduel și Leslie Mannès, o producție Asbl Hirschkuh și Les Brigittines, Belgia (INVITAT)
– 21.00 – TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (INVITAT)
– O NOAPTE CU EDITH PIAF!, de Jean Cocteau, regia artistică Iulian Gliţă – Asociaţia Culturală Macaia, Bucureşti (FRINGE)

Joi, 25 septembrie

– Lansare revista de teatru Scena
– Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU
– 19.00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ
– 21.00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ
– ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea (FRINGE)

Vineri, 26 septembrie

– Lansare revista Teatrul AZI
– Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII
– 10.00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 11.30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)
– 17.00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
– 19.00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
– 22.00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)

Sâmbătă, 27 septembrie

– 11.00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (OFF)
– 19.00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu,adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)
– 21.00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)
– DRAGONUL DE AUR, de Roland Schimmelphennig, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
– O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara (FRINGE)
– GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea (FRINGE)

Duminică, 28 septembrie

– 11.00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
– 18.00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT)
– 21.00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT)
– TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion (FRINGE)
– EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea (FRINGE)

Vineri, 3 octombrie

– 10.00 – GENESIS, Spectacol nonverbal după „Tragedia omului” de Madách Imre, regia artistică Gérard Schiphorst și Marije van de Sande – Teatrul „Szigligeti Ede”, Oradea – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Sâmbătă, 4 octombrie

– 11.00 – DRAGONUL, de Liliana Gavrilescu, regia artistică Liliana Gavrilescu – Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiești – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Duminică, 5 octombrie

– 11.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Sâmbătă, 11 octombrie

– 11.00 – PUNGUȚA CU DOI BANI, după Ion Creangă, regia artistică Gabriel Apostol – Teatrul Prichindel, Alba Iulia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
– 17.00 – TREI DARURI FERMECATE, de Edward Gordon Craig, regia artistică Cristian Pepino – Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale”, București – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

Duminică, 12 octombrie

– 11.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto –Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) – PREMIERĂ
– 17.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)

Andrei Marcu

Premiile ediţiei XIX. a Festivalului de Teatru Scurt

fff

În ultima zi a festivalului, juriul format din marile personalităţi ale teatrului a decernat premiile pentru diversele categorii, după cum urmează:

Concursul de creaţie dramatică destinat piesei scurte:

Juriul, format din Elisabeta Pop (critic de teatru), Ioan Moldovan (poet, directorul Revistei Familia), şi Traian Ştef (scriitor, redactor la Revista Familia) a decis acordarea premiului piesei „GOI SPRE PARADIS”, scrisă de Ion Bogdan Martin.

Festivalul de Teatru Scurt – Secţiunea concurs

Juriul format din Florica Ichim (critic de teatru, redactor şef al revistei Teatrul Azi), Ioana Moldovan (critic de teatru, asistent universitar UNATC), Mircea Diaconu (actor), Zeno Fodor (teatrolog) şi Doru Mareş (critic de teatru, scriitor).

Premiul pentru cea mai bună actriţă a fost acordat lui Lőrincz Rita, actriţa Teatrului Maghiar „Csíky Gergely” din Timişoara, pentru rolul interpretat în piesa GARDENIA, de Elzbieta Chowaniec, şi regizată de Koltai M. Gábor.

Cel mai bun actor a fost ales actorul Teatrului Naţional „Lucian Blaga” din Cluj Napoca, Anton Tauf, pentru rolul lui Barrymore, din piesa cu acelaşi nume, de William Luce, în regia lui Tudor Lucanu.

Cea mai bună scenografie aparţine Alinei Herescu, pentru spectacolul TĂIETURA (de Mark Ravenhill, în regia lui Alexandru Mihăiescu, reprezentată de trupa Teatrului Clasic „Ioan Slavici” din Arad).

LEONIDA GEM SESSION este numele piesei jucate de trupa Teatrului Maghiar din Cluj, care a câştigat premiul pentru cea mai bună regie (adaptare după I.L. Caragiale, versiunea scenică de Tompa Gábor şi Visky András).

Premiul special al juriului instituit după vizionarea tuturor spectacolelor din cadrul festivalului, a fost acordat pentru originalitate şi oportunitate spectacolului jucat de trupa Teatrului Regina Maria din Oradea, şi intitulat CEI CE NU UITĂ (scenariul şi regia artistică: Gavriil Pinte).

Premiul pentru cel mai bun spectacol aparţine piesei DOMNUL SWEDENBORG VREA SĂ VISEZE (scenariul şi regia artistică: Mihai Măniuţiu), interpretat de trupa Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi.

Krisztián Horváth