Acțiune de colectare a deșeurilor electronice

deee

Sâmbătă, 2 Septembrie, Primăria Oradea organizează o acțiune lunară de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice.

Punctele de colectare fixe vor fi:

1. Cartierul Rogerius – zona Spitalului Municipal ,,Dr. Gavril Curteanu;
2. Cartierul Rogerius – zona străzii Sovata, în dreptul Punctului Termic 109;
3. Cartierul Ioșia – zona străzii Oneștilor, parcare supermarket Penny;
4. Cartierul Nufărul – zona ultimei stații de tramvai;
5. Calea Clujului – zona Stationar 3- Obstetrica-Ginecologie Oradea.

Containerele vor fi disponibile Sâmbătă, 2 Septembrie, între orele 08:00-18:00.

Deșeurile de echipamente electrice și electronice colectate în punctele fixe de colectare vor fi preluate de S.C. Bene Internațional S.R.L. Oradea.

Pentru cantități mari de DEEE se poate contacta firma S.C. Bene Internațional S.R.L. Oradea la telefonul fix: 0259-406-276 sau telefon mobil: 0731-372-103, ei asigurând preluarea și transportul gratuit.

Andrei Marcu

Opera din Budapesta vine la Oradea

În perioada 14-15 Septembrie, Opera de stat din Budapesta va susține două spectacole în Oradea.

Evenimentul va fi organizat la Arena Antonio Alexe. În prima zi publicul se va bucura de o Operă în trei acte, în limba maghiară, cu supratitrare în limba română, având o tematică legată de istoria poporului maghiar.

Cea de-a doua zi va fi dedicată baletului, mai exact baletul comic în 3 acte Văduva Veselă de Lehar, piesa desfășurându-se în 1905, la Paris, unde diplomații ambasadei țării imaginare Pontevedro încearcă să găsească o soluție pentru prevenirea falimentului care amenință țara lor.

Prețul biletelor este de 10 ron și se găsesc online pe bilete.ro, la magazinele Germanos, strada Republicii nr. 23 şi strada Ogorului 171, Immedia din incinta Kaufland 3, strada Tuberozelor 26 și oficiile poştale nr.1, strada R Ciorogariu nr. 12 şi nr. 9, bulevardul Dacia nr. 110.

Spectacolele vor începe la ora 19:00 în fiecare din cele două zile.

Actorii celor două spectacole sunt:

Operă în trei acte

László al V-lea: Rab Gyula
Ulrik Cillei: Dobák Attila
Erzsébet Szilágyi: Fodor Beatrix
László Hunyadi: Kiss B. Atilla
Mátyás Hunyadi: Kálnay Zsófia
Palatinul Gara: Kovács István
Mária Gara: Kriszta Kinga
Mihály Szilágyi: Zsigmond Géza
Rozgonyi: Somogyi Zoltán

Văduva veselă de Lehar

Hanna Glavari, văduva: Hangya Rita
Contele Danilo Danilovici: Timofeev Dmitry
Valencienne: Földi Lea
Camille de Rossillon: Rónai András József
Ludmilla: Pokhodnykh Elina
Magda: Purszki Lilla
Kromow: Morvai Kristóf
Pritschitsch: Majoros Balázs
Njegus: Kovtun Maksym
Baronul Mirko Zeta: Biocca Mark James
Băiat solo din Pontevedro: Kerényi Miklós Dávid
Ospătarul șef: Molnár Dávid

Andrei Marcu

Întreruperea circulatiei tramvaielor pe linia 2

OTL informează publicul călător că azi, 1 Septembrie, începând cu ora 22:00, circulaţia tramvaielor pe linia 2 şi pe tronsonul Nufărul – Centrul Civic se va întrerupe din cauza unor lucrări.

Pentru transportul cǎlǎtorilor, între orele 22:00 şi 23:30, pe tronsonul Nufărul – Centrul Civic vor circula 2 autobuze, iar pe tronsonul cuprins între Biserica Emanuel şi cap linie Ioşia va circula 1 autobuz.

Andrei Marcu

Programul Festivalului Internațional de Teatru Oradea – FITO

În perioada 24 Septembrie-1 Octombrie, în Oradea va avea loc o nouă ediție a Festivalului Internațional de Teatru. Iată programul complet:

Duminică, 24 Septembrie

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria Oradea – PREMIERĂ

Luni, 25 Septembrie

Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PE JUMĂTATE CÂNTEC, text și regie de Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București
Ora 19:00, Sala Arcadia – ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia Antonella Cornici – Teatrul I. D. Sîrbu Petroșani
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – EDMOND, scenariu bazat pe textul lui David Mamet, regia Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare

Marți, 26 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – CIULEI ACASĂ ŞI ÎN LUME, ediţie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca
Ora 18:30, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – ORAȘUL NOSTRU, un spectacol adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – SOLDATUL DE CIOCOLATĂ (SAU ARMELE ŞI OMUL), de George Bernard Shaw, regia Andrei Șerban – Teatrul Odeon București
Ora 21:30, Sala Arcadia – UN STEJAR, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Miercuri, 27 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim
Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

Joi, 28 Septembrie

Ora 19:00, Sala Arcadia – FAT PIG, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa – Teatrul Nottara București
Ora 20:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – DIN BIHOR PÂNĂ-N BANAT – CONCERT EXTRAORDINAR, regia Leontin Ciucur, Ansamblul Artistic Profesionist Crișana, Oradea
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia Silvia Roman – Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

Vineri, 29 Septembrie

Ora 12:00, Foaier Loji – Teatrul Regina Maria – ARGUMENTE ÎN FAVOAREA UNUI FESTIVAL DE TEATRU SCURT. ISTORIC, DEVENIRI, DOMINANTE TEMATICE ŞI ESTETICE. CONTROVERSE, colocviu organizat în colaborare cu AICT TEATROLOGIE, moderator: prof.univ. dr. Mircea Morariu – critic de teatru
Ora 16:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia Maria Mierluț – Trupa Arcadia Oradea
Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – M.I.S.A PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca
Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – CABINIERUL, Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare
Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – OLEANNA, de David Mamet, regia Vlad Cristache – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

Sâmbătă, 30 Septembrie

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – TEATRUL: INTRIGĂ ŞI IUBIRE (vol. I şi II), de Elisabeta Pop
Ora 19:00, Sala Arcadia – BÉRENGER – recital Emil Boroghină, după „Ucigaş fără simbrie” de Eugène Ionesco, regia Alina Hiristea
Ora 21:00, Sala Mare a Teatrului – CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ORIGINI, coordonator exerciţii scenice Cătălin Grigoraş – spectacol stradal – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Duminică, 1 Octombrie

Ora 18:00, Sala Mare a Teatrului – URSUL, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța
GALA DE PREMIERE – la finalul spectacolului URSUL
Ora 19:00, Sala Arcadia – BARACA, de Aiat Fayez, regia Tudor Lucanu, Teatrul Regina Maria Oradea
Ora 20:00, Sala Studio Szigligeti – COLIZIUNI, regia Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea
Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – Concert FILIP BAND

Un nou meci de calificare

Echipa națională de fotbal a României va juca în această seară un nou meci pentru calificările pentru Campionatul Mondial din 2018.

De această dată, românii se vor întâlni cu Armenia, în grupa E. Grupa este condusă de Polonia, cu 16 puncte, iar pe locul al doilea este Muntenegru, cu 10 puncte.

Pe locul trei se află Danemarca, cu 10 puncte, iar România este a patra, cu 6 puncte.

Andrei Marcu